01.Prosinec 10
Dilatační kardiomyopatie (DKMP nebo DCM) u dobrmana
DKMP je progresivní (postupně se zhoršující) onemocnění srdečního svalu, které postihuje ve vyšší míře určitá konkrétní plemena a v rámci těchto plemen konkrétní linie nebo rodiny. Příčina primární (idiopatické) DKMP je hlavně genetická (DKPM mohou způsobit i uremie, virové infekce, některé toxiny, hypo i hypertyreóza…).
Uvádí se, že právě dobrman je nejčastěji postiženým plemenem, a to zejména v Americe a Evropě.
Kolektiv lékařů pod vedením Dr. Gerharda Wesse (LMU Mnichov), se snaží najít gen, který je za DKMP u dobrmana přímo odpovědný. Pravděpobně se ale nebude jednat jen o jeden gen. Jen pro srovnání, u lidí s podobným onemocněním je to více než 20 genů, jejichž mutace mohou způsobit DKMP.
Lékaře z Mnichova „předběhla“ Dr. Kate Meurs z Washington State University, která objevila mutaci genu, odpovědného za vznik DKMP u dobrmana. Začátkem října letošního roku nabídla veřejnosti DNA-test, o který je mezi chovateli z celého světa velký zájem. Test sám je relativně levný, cena za 1 – 4 psy je 60 USD za 1 psa, a při 5 a více psů je cena 51 USD za 1 psa. K testu se posílá buď stěr (kartáčky bezplatně pošlou přímo z kliniky), nebo vzorek krve (0,5 - 1,5 ml ve zkumavkách EDTA).
Podrobné informace o Gen-testu najdete na adrese:
http://www.vetmed.wsu.edu/deptsVCGL/doberman/test.aspx
Výsledky testovaných psů najdete na adrese:
http://www.vetmed.wsu.edu/deptsVCGL/doberman/TestResults.aspx
Uvedené výsledky nejsou kompletní, na seznamu jsou jen ty, ke kterým dal majitel psa souhlas. Majitelé si totiž mohou vybrat, jestli chtějí zveřejnit každý výsledek, nebo např. jen ten negativní.
Příkladně se k Gen-testu postavili majitelé dobrmanů z Finska, kteří poslali vzorky více než 200 psů, a všechny výsledky slíbili zveřejnit na klubových stránkách (v době psaní tohoto článku, nejsou ještě testy hotové):
http://www.sdy.fi/jalostus/Geenitestiosallistujat.pdf
Výsledky Gen-testu, jsou následující:
Negativní výsledek: znamená, že pes není nositelem v současné době jediné známé mutace, způsobující DKMP. Neznamená to však, že by nemohl DKMP onemocnět, a je potřeba i nadále provádět potřebná vyšetření (Holter + Echo).
Pozitivní výsledek: ne u všech pozitivních jedinců se musí nemoc projevit ve vážnější formě, která by vedla až k úmrtí psa. U některých psů může jít pouze o lehkou formu onemocnění, se kterou mohou pohodlně žít, u některých však bude léčba nezbytná.
Je však potřeba velmi důkladně zvážit jejich případné použití v chovu. V tomto okamžiku se ještě neví, jak velké procento psů bude pro uvedenou mutaci pozitivní. Odstranění velkého počtu psů z chovné populace by pro plemeno nemuselo být dobré. Je potřeba myslet i na to, že tito jedinci jsou sice nositeli mutace, ale mají i další důležité „dobré“ geny, které pro chov potřebujeme.
Pozitivní Heterozygotní (1 kopie mutovaného genu + 1 kopie genu bez sledované mutace): všichni pozitivní jedinci by měli být podrobně vyšetřeni (Holter + Echo), a v případě pozitivního nálezu by měla být zahájena léčba. Dospělí jedinci, kteří nevykazují známky DKMP, a mají i další přednosti, by mohli být v chovu použiti, ale pouze s negativními partnery. Nesmí se zapomínat na to, že mutace se může dědit i přes několik generací. Postupně je potřeba počet jedinců s pozitivní mutací v chovu snižovat.
Pozitivní Homozygotní (2 kopie mutovaného genu):
pokud u takového psa propukne DKMP, jedná se většinou o ten nejhorší typ nemoci. Na takto postižených jedincích by se v žádném případě chovat nemělo!
Dr. Meurs (USA) upozňuje na skutečnost, že uvedený DNA-test, je testem JEDNÉ mutace genu, a ve výzkumu se i nadále pokračuje.
Dr. Wess (D) k tomu uvádí, že i oni pracují v rámci programu financovaného EU na studii genové mutace, a i oni našli lokus na chromozómu, který onemocnění u dobrmana způsobuje. V současné době pracují na detailech, a doufají, že během pár měsíců budou moci veřejnosti nabídnout i jejich test. V každém případě již nyní mohou prozradit, že se jedná o jinou mutaci genu, než nabízí americký test.
Proto je možné, že se u dobrmana jedná o více mutací, které nemoc způsobují, nebo působí obě mutace společně, a nebo je možné, že dobrmani v Evropě mají jinou mutaci genu, než dobrmani v Americe – na to se bude muset studie dále zaměřit.
Adresa na LMU v Mnichově, kde od roku 2004 probíhá nejrozsáhlejší studie dobrmanů v EU (více než 1000 vyšetřených psů), v rámci které nabízí kompletní vyšetření srdce za pomoci nejmodernějších přístrojů, a pod vedením specializovaných lékařů:
http://www.tierkardiologie.lmu.de/besitzer/dobermann_kardiomyopathie.html
Cena za vyšetření zdravých psů je 120 Euro, psi starší 7 let, a psi nemocní, mají vyšetření ZDARMA! Vyšetření v rámci studie se provádí v úterý a čtvrtek, a je potřeba se asi 2 měsíce předem objednat. Na jeden den si můžete domluvit termín až pro 5 psů.
Vyšetření zahrnuje:
- klinické vyšetření
- krátkodobé EKG
- vyšetření srdce ultrazvukem (nejmodernější přístroj pro zvířata v EU)
- dlouhodobé EKG (24 hodinové vyšetření Holterem)
- odběr krve pro Gen-projekt
Podle jejich dlouhodobé studie je kumulativní prevalence DKMP u dobrmana 58,2 %, a počet postižených psů se s věkem následovně zvyšuje:
1 - 2 roky = 3,3 %
2 - 4 roky = 9,9 %
4 - 6 roků = 12,5 %
6 - 8 roků = 43,6 %
8 a více let = 44,1 %
elektrody a Holter
vyholené obdělníčky na těle psa (pro přilepení elektrod)
připevnění elektrod a Holtera k tělu psa
připevnění aparátu na postroj psa
s Holterem se dá dělat téměř všechno, nesmí se jen namočit
zpracovala V.Gschwindl, [email protected]
v přípravě od V.Gschwindl - Genetický test na barvy