15.Leden 11NĚCO O NÁS

image

image

Čas od času mi lidé říkají: "halooo, je to JEN PES", nebo "je to hodně peněz JEN za PSA". Nechápou ujeté kilometry, strávený čas, výdaje vynaložené na "JEN PSA". Některé z mých nejpyšnejších okamžiků patřily "JEN PSŮM". Kolikrát byla moje jediná společnost "JEN PES", ale ani jednou jsem se necítila bezvýznamná. Některé z mých nejsmutnějších okamžiků přinesl "JEN PES" a v té době tmy a smutku, jemný dotyk "JEN PSA" mě uklidnil a dal mi důvod zdolat tento den. Pokud si i ty myslíš, že je to "JEN PES", pak budeš pravděpodobně rozumět i frázím "JEN PŘÍTEL", "JEN VÝCHOD SLUNCE" nebo "JEN SLIB". "JEN PES" přináší do mého života skutečnou podstatu přátelství, důvěry a čisté nespoutané radosti. "JEN PES" přináší soucit a trpělivost, které mě dělají lepším člověkem. Proto kvůli "JEN PSŮM" budu spíše vstávat, dlouho se procházet a toužebně hledět do budoucnosti. Pro mě a lidi, jako jsem já, to není "JEN PES", ale ztělesnění nadějí a snů o budoucnosti, něžných vzpomínek na minulost, a čisté radosti okamžiku. "JEN PES" odhaluje to, co je dobré ve mně a odhání moje špatné myšlenky a starosti dne. Doufám, že jednoho dne lidé pochopí, že to není "JEN PES", ale to, co mi dává lidskost a nedovolí mi být "JEN ČLOVĚK". Tak když příště uslyšíš frázi "JEN PES", jen se usměj, protože oni prostě "JEN nechápou"...
image


ROK 2005
S manželem uvažujeme, že si pořídíme psa. Dohadujeme se o rase, já chci nějakého přítulného voříška, manžel dobrmana. V té době jsem rozhodnutá, že dobrman pouze přes mojí mrtvolu. Manžel si stojí za svým, bud dobrman nebo nic a tak rozhodnutí odsouváme na dobu neurčitou.

ROK 2006
Naše spory o plemeni za nás rozhodly děti. Tátovi k jeho kulatým narozeninám dohromady zamluvily v srpnu v chovatelské stanici ZKANAPE štěně dobrmana. Já byla postavena před hotovou věc a měla jsem rozhodnout zda fenu či psa. Když už teda budeme mít dobrmana, tak raději fenku. A tak v říjnu k nám přišla Hermínka Zkanape (Sorbonka) a nám se totálně změnil život.

ROK 2007
Začínáme se seznamovat co se skrývá pod pojmem "sportovní kynologie". Absolvujeme několik výstav, Sorbona získává prvního CAJCe a vítěze třídy na oblastní výstavě, což nás nastartovává do dalších výstav. A protože jsou doma stále jedny ruce volné, které by mohly držet vodítko, pořizujeme si druhou černou dobrmaní fenku Jixu od Dvou lvů (Kimberly). Sorbona skládá svojí první zkoušku ZOP.

ROK 2008
V tomto roce dostávájí svojí konečnou podobu naše stránky. Obě naše dobrmanky mají na výstavách menší i větší úspěchy viz zde. Doma jsme si konečně udělali jasno. Já cvičím se Sorbi, manžel s Kim.
Kim byl oficiálně udělen titul ČESKÝ JUNIORŠAMPION. Sorbona úspěšně skládá zkoušku BH, IPO1 a něměckou bonitaci ZTP. Zjištuji, že kynologie nás chytá čím dál víc za srdce a že bych chtěla se Sorbonou dosáhnout té nejvyšší mety, což je IPO3. V této době je to pro mě těžko dosažitelná zkouška. Manžel Kim připravuje na zkoušky ZM a IPOV na další rok.

ROK 2009
Narodil se náš první vrh Ebony Queen, matkou byla Sorbona. Kim úspěšně s manželem složila naplánované zkoušky a přidala k nim ještě jednu stopařskou FPr1. Po odchodu štěňat se vracíme se Sorbonou k práci na cvičáku, daří se nám na stopách a na obraně, ale poslušnost je podle mého dost mizerná, stojíme tzv. na místě a nevíme jak dál. Při tréninku chodí Sorbona jak panenka, ale jakmile nastoupíme na zkoušku a já nemám u sebe motivační odměnu, je to, jako bychom spolu vůbec necvičily. I přes tyhle všechny nezdary mám odvahu se přihlásit na náš první větší závod - Klubový závod DKČR v IPO1. Tady se potkávám s Petrem Veselkou, který tento závod pískal. Zde se s Petrem vidíme poprvé a v té době jsem ještě nevěděla, že ne naposled.

ROK 2010
V červnu jsme se Sorbonou splnily IPO2 s body 82-74-88. Je mi jasné, že nemůžeme myslet na lepší body bez pomoci zkušeného výcvikáře. Požádala jsem o pomoc Petra Veselku, který je z Českých Budějovic jako my, dělá vrcholově sportovní kynologii a hlavně udělal na mě velký dojem už po klubovém závodě, kde mi po skončení radil, co a jak jsem udělala blbě. A tak se dostávám do skupiny psovodů, kteří trénují na vrcholové závody. Pod vedením Petra měníme celý trénink. Petr se hlavně zaměřuje na mě, protože já jako psovod "vořu" co se dá a hlavně neumím v důležitých chvílích podržet psa na place. Makáme fakt poctivě, hlavně dřu na sobě a výsledek se konečně dostavuje. Tento rok se Sorbonou skládáme VPG1 VPG2 IPO3, FPr2 a na  Mistrovství ČR dobrmanů v IPO3 jsme na 5.místě.
Kim s manželem tento rok skládá 2 stopařské zkoušky.
Koncem roku na klinice v Mnichově necháváme obě dobrmanky kompletně vyšetřit na srdce - výsledky vychází negativní !!!

ROK 2011
Začátkem roku jsem si myslela, že tento rok je pro naší chovatelskou stanici velice úspěšný. Narodily se dva vrhy Ebony Queen, manžel s Kim úspěšně skládá IPO1 94, 82, 82. Tento rok i on cvičí v naší skupině pod vedením Petra a je to znát. V trojici já, manžel a Sorbona v květnu odjíždíme na Mistrovství světa IDC dobrmanů do Itálie, kde se Sorbonou hájíme naše barvy. Můj trenér je na telefonu, když by bylo třeba..... úryvek z reportáže z MS - měli jsme za sebou poslušnost a obranu a čekala nás další den stopa. Ještě večer na radu Petra vyrážíme na krátkou těžkou stopu s jedním předmětem. Druhý den na stopě svojí blbostí přicházím ještě před nášlapem o 2 body. Konečný verdikt je 93 bodů a tak s body 93, 75, 81 jsme na 24.místě........pro nás úspěch....protože nikdo, až na Petra, nám moc nevěřil, že to takhle dáme.  Na podzim se Sorbonou skládáme zkoušku VPG3(90,93,90), tím získáváme možnost se přihlásit v roce 2012 na výběrové závody.  Plánujeme další fenku dobrmana. Z vrhu C (matka Sorbona) měla doma zůstat černá fenka, ale narodil se jeden pes a tak rozmýšlíme, jak skloubit v dalším roce závody a opakované krytí Sorbony, ale člověk plánuje a skutečnost je jiná.............
Na štědrý den umírá Sorbonka(Hermína Zkanape ) a tím je všechno nenávratně pryč.

ROK 2012
Začínáme tento rok velmi smutně a v tomto duchu je vlastně skoro celý rok až na vyjímky jako je přivezení nové dobrmaní slečny Berkeley Anibag a narození vrhu D, z kterého doma zůstává jedna černá ocasatá fenka De Luxa. Přestala jsem plánovat a žiju přítomností. Člověk si uvědomí až když je pozdě, jaké jsou priority v jeho životě a tak začínáme opět od začátku, ale jinak a doufáme, že další rok prožijeme s naší mláděží a naší zasloužilou matkou Kim v klidu a pohodě..........teda aspoň bych si to strašně přála.

ROK 2013
V tomto roce se věnujeme výcviku Berkeley a Luxy. Neřešíme s manželem co bude dál, neplánujeme do daleké budoucnosti. Žijeme přítomností, sdílíme radost z každé maličkosti. Stále smutním po Sorbonce, ale je třeba prostě jít furt dál, zvednout všechno, co život hodí k nohám a vymáčknout z toho co nejvíce.

ROK 2014
.....co říct.....11. měsíců v roce se jevilo slibně, vycházelo nám, až na pár maličkostí, všechno co jsme si naplánovali. Bebina i Luxa splnily bonitaci, udělaly zdárně svojí první zkoušku, vyšetření všech tří holek dopadla na výbornou a přesto všechno se v prosinci 2014 cítím jak zpráskaný pes, nemám radost z ničeho, nemám chut cvičit, nechci jíst, spát, nechci být. Nechci nic, protože nás opustila Kim. Rakovina nám nedala šanci, ani nás nevyzvala k boji, zasáhla rychle v oblasti jícnu a během 12 dní se stav tak zhoršil, že jsme museli přistoupit k eutanázii, protože jsme se nemohli dívat na to, jak ta naše černá kráska umírá hladem a žízní. Kim zemřela v mém a manželovo náručí, doma mezi svými a jediný koho tento odchod nezasáhl je naše psí mládež. Jsou furt veselí a hraví, ted bych řekla,že i dost zlobí, protože tu není jejich kápo, který je rovnal. Kočky v okolí si oddechly a já si říkám, proč nám radost z Mnichova vydržela tak krátce? Nesnáším prosinec, ...těším se na leden, snad bude líp.

ROK 2015
Sezonu 2015 máme za sebou. Můžu klidně napsat "úspěšnou sezonu", protože jsme udělali i něco nad plán. Poslední zkoušky IPO jsme měli dělat s manželem společně, bohužel bylo na zkouškách jen jedno volné místo a tak šel začátkem listopadu manžel se svojí dobrmankou Luxou na IPO 2.  Měli natrénováno a tak byla škoda neukázat několikaměsíční náročnou přípravu, hlavně mě bylo líto zahodit práci v terénu, kdy jsme několikrát týdně doslova lezli po stopách.  Jirka s Luxou zvládli zkoušku s přehledem s celkovým součtem 276 bodů.  Já s Berkeley jsme se přihlásily na zkoušky na konec listopadu. Týden před zkouškami mě volal vedoucí zkoušek, že je tráva na stopy mizerná a že se bude stopovat na hlíně. Celé léto jsme trénovaly trávu a hlína byla pro Bíbu něco neznámého. Musely jsme změnit plán tréninku a vrhnout se na stopy na hlíně. Odpočinek v poslušnosti a obranách se vyplatil a zvýšená intenzita tréninku na stopách také i když nám do terénů celý pátek před zkouškou pršelo. Zkoušku jsme zvládly na výbornou
s celkovým součtem 286 bodů.  Jsem pyšná na obě naše dobrmanky, jsem pyšná i na nás jako na psovody. Jsme totiž s manželem odpůrci každé výcvikové  metody, která psa nepřiměřeně stresuje, trénink vedeme pouze pomocí pamlsků a výcvikového míčku. Splněním těchto vysokých mezinárodních zkoušek jsme ukázali, že umíme vycvičit psa bez ostnatého nebo elektrického obojku.

ROK 2016
Nechce se mi tomu ani uvěřit že je to letos 20 let, co jsme se s manželem poznali a 10 let, co jsme si pořídili dobrmany a bylo to 20 krásných let.
Letošní rok byl rokem štěňátek  nám se podařilo splnit vše o čem jsme tajně doufali. Luxa porodila krásných 9 štěnat, splnila mezinárodně uznávanou německou bonitaci a s body 84/88/79 splnila jak my říkáme...maturitní zkoušku IPO3. Bíba také porodila krásná štěnata, zúčastnila se závodu a neudělala žádnou ostudu, když se na mistrovství republiky umístnila na 6.místě. Naše Ebony rodina se rozšířila o další super majitele. V dalším roce by měli přijít nějaké změny v počtu dobrmanů v naší rodině, máme nějaké plány a představy, ale nechci to zakřiknout a tak si budete muset počkat na aktuální informace v novinkách.  Je začátek prosince a my se připravujeme na cestu za Ascomannis Pokrem. S Pokrem máme v plánu krýt naší Luxu.
Užijte si přátelé krásné vánoce a vstupte do Nového roku 2017 tou správnou nohou.

ROK 2017
Je to skoro 10 let co máme dobrmany. Berkeley je zdravá, mám z toho velkou radost, Luxa nebýt toho malého nádoru pod zubem, by byla na tom stejně dobře. Plánujeme krýt Berkeley, bohužel pes, kterého jsme vybraly, neprošel dobře všemi zdravotními testy , které požadujeme a tak jsme krytí odložily na rok 2018 a hledáme nového zdravého psa. Očekáváme nový přírůstek do smečky, v roce 2018 budeme mít opět 3 dobrmany.

ROK 2018
Byl to mizerný rok, opravdu mizerný, smutný, plný loučení...ach jo člověk by udělal cokoliv, ale život to napsal jinak a tak v únoru díky chybám veterinářů umírá náš Kingoušek na celkovou otravu organismu, Luxa odešla v září, protože nádor v hubě začal znovu růst a dosahoval už takové velikosti, že její život byl jenom samé trápení. Její poslední video natočené cca 3 týdny před smrtí https://vimeo.com/309141149...není to pěkný pohled a tímto videem chci pouze ukázat, jaká dokáže být rakovina krutá a bezcitná a jaká byla Luxa srdcařka, protože jak viděla míček, zapoměla na všechnu tu bolest.  V době vánočních svátků srazilo našeho Apače auto, bohužel jeho zranění nebyla slučitelná se životem a na místě umřel..... prostě ten rok byl moc smutný.
S Berkeley jsme v květnu úspěšně splnily cíle na Mistrovství světa dobrmanů v Lozorno a skončily jsme na 14.místě. Pro nás skvělý výsledek. Koncem roku náš aktuální stav psů je JRT Kuki a dvě dobrmanky Berkeley a Hathori. Na silvestra jsem se loučila s rokem 2018 se slzami v očích. Tento rok bohužel odešlo i mnoho skvělých známých psů našich kamarádů např. Athos, Arago, Apollo, Vento, Ilk, Cortina, Gohan, Mea. Vzpomínky moc bolí, ale život jde dál a doufám, že následující rok bude veselejší. Berkeley si bude užívat aktivního života, ale už v pohodové formě. Hathori je nový parťák mého manžela a její temperament mu dává na cvičáku někdy opravdu hodně zabrat......
a mám jedno malé tajemství.....očekáváme v roce 2019 příchod nového štěňátka z chovatelské stanice Ataraxie´s.....bude to hnědá fenka a její papírové jméno bude India.
Kuki, Berkeley, Hathori a India nám snad příjemně okoření následující rok a moc si přeji, aby následující měsíce byly veselejší.

ROK 2019
Píše se 30.12.2019. Rok 2019 je za námi a přišel čas na bilanci. Byl to prima rok a jak jsem loni slíbila, že k nám do rodiny přijde nové štěně, tak se i stalo a v únoru jsme přivezli malou hnědou fenku s papírovým jménem India. Záměr s Hathor a Indií je do budoucna jasný....postavit další chov Ebony Queen na zajímavých a jedinečných rodokmenech. Tento rok jsme se hodně věnovali výcviku naší mládeže, Hathor letos na podzim splnila ZTP a tím se stala chovnou fenkou. Momentálně ležím v rodokmenech a vybírám krycího psa pro náš plánovaný vrh G. Já vlastně v těch rodokmenech brouzdám celý rok, ale ted se zaměřuji hlavně na zdraví a vyšetření krycích psů. V roce 2020 plánujeme štěňátka, po 4 letech bude snad zase barák plný malých dobrmánků. Jestli se nám plány splní si řekneme až za rok, v prosinci 2020.


Album pro vás zdePřečteno celkem 1797x